Dubnové události v Napajedlích

Pondělí, 10.06.2019

Obsah:

 1. Lesní cesta na Kavárii
 2. Den učitelů
 3. Z deníku válečníka
 4. Přehlídka tanečních skupin
 5. Zahájení 61. ročníku DFN
 6. Předškoláci navštívili 2. ZŠ
 7. Vzpomínka na Karla Kysilku /*12.12.1952 +10.4.2019/
 8. Zápis do 1. ZŠ Napajedla
 9. Zápis do 2. ZŠ Napajedla
 10. Velikonoční řemesla v DDM Matýsek
 11. Zakončení 61. ročníku DFN

 

1. Lesní cesta na Kavárii

Napajedelský kopec Kalvárie se pomalu mění v lesopark a stává se, díky budování nové lesní cesty, schůdnější i pro rodiny s malými dětmi v kočárcích.

Kopec Kalvárie po velkém kůrovcovém kácení prořídl, ale díky tomu se může stát lesoparkem se smíšeným porostem listnatých a jehličnatých stromů. Služby města Napajedla využily nynějšího prořídnutí lesa, aby zde vybudovaly širší pás lesní cesty, kterým se dá Kalvárie projít od severu k jihu. Na přírodní úpravu povrchu cesty byl najat angledozer, který díky pohyblivé radlici snadněji zarovná nerovnosti terénu. Lesní cesta nepovede přímým směrem, ale šetrně kopíruje stromy, které na Kalvárii zůstaly. Les se tak stane přístupnějším pro rodiny s nejmenšími dětmi, které po zpevnění přírodní cesty bude možné vézt i v kočárcích. Lesní cesta také bude sloužit k větší dostupnosti techniky při údržbě a obnově Kalvárie kdy se, po ozdravění porostu, chystaná nová výsadba převážně listnatých stromů. Spolu s borovicemi, které přežily letní sucho, se Kalvárie stane lesem smíšeným, který bývá považován v podmínkách střední Evropy za nejstabilnější lesní biom. Bude tak lépe odolný výkyvům počasí, silným poryvům větru i většině dřevokazných škůdců.

 

2. Den učitelů

27. března se v Klášterní kapli setkali současní i bývalí učitelé a ředitelé všech školských zařízení v Napajedlích. 

Na společnou oslavu Dne učitelů pozvala všechny současné i bývalé učitele a ředitele všech školských zařízení v Napajedlích starostka města Irena Brabcová, která také nejprve všechny přítomné přivítala a za jejich práci jim poděkovala a vyzdvihla jejich záslužné povolání vzdělávat děti a mládež. Všem učitelům přišli svým vystoupením popřát žáci Základní umělecké školy Rudolfa Firkušného i účastníci recitačních soutěží obou Základních škol. Nejprve se publiku představila Dechovka ve složení Ivo Adamčík, František Bieberle, Ondřej Bobek, Jiří Giesl, Tomáš Svoboda, Jaroslav Zimák a učitel Jan Divoký. Klavír rozezvučel Matyáš Marek a v houslovém duu vystoupili Dan Otradovec a Klára Škrabalová. První polovinu koncertu zakončil Matyáš Marek s básní Kuklení. Druhou polovinu koncertu otevřela klavíristka Justýna Marková a houslové duo Alžběta Domincová s Michalem Gabrielem. Eliška Tobiášová přednesla báseň Aprílové limeriky a koncert zakončila čtyřruční hra v podání sester Quynových. Nadané a hlavně snaživé děti, které do sebe vstřebávají a dál nesou to, co do nich učitelé vštěpují, jsou pro učitele samotné tou nejlepší a největší odměnou za jejich mravenčí a nikdy nekončící práci. Příjemné odpoledne společného setkání bylo zakončeno pečlivě naaranžovaným bohatým rautem, mistrně připraveným kuchařkami školní jídelny 2. základní školy, který byl taktéž poděkováním a přáním všem pedagogům ke Dni učitelů.

 

3. Z deníku válečníka

Zbraně a zbroj od doby Římanů až po období druhé světové války lákají návštěvníky na novou výstavu v napajedelském muzeu.

Každé nové větší výstavě předchází dlouhodobá příprava a nejméně dva až tři dny a téměř i noci instalování všech exponátů a dalších dekorací, včetně výroby projekcí, které výstavu dotváří. Výstava „Z deníku válečníka“ nebyla výjimkou a pro Terezu Kovaříkovou, Renátu Vránovou a Lenku Orálkovou začala mravenčí práce nejprve s roztříděním desítek předmětů ze sbírek nadšenců do vojenské historie a následně jejich upevnění a naaranžování v prostoru velkého výstavního sálu napajedelského muzea. V plné přípravné práci byl také profesionální fotograf Michal Žíla, jehož fotografie budou součástí výstavy. Se svou asistentkou zasazoval fotografie do rámů a vyprávěl, kolik hodin práce a trpělivosti je za každým stylizovaným snímkem. S pomocí maskérských dovedností své asistentky fotí členy historických skupin ve stylizovaných prostředích. Každému fotografickému příběhu pak předchází pečlivá i několikaměsíční příprava. Jeho cílem je prostřednictvím série fotografií vytvářet a vyprávět příběh. Díky svému chronickému smyslu pro detail a preciznost, kdy z desítek snímků vybere jen jeden, jsou jeho snímky živé a při pohledu na ně se cítíte být součástí děje, který zachytil. Návštěvníci, kteří zavítají na vernisáž jakékoliv výstavy, tuto mravenčí a tvůrčí práci při přípravě expozice nemají možnost zažít. Vidí jen výsledek krásně naaranžovaných exponátů a mohou si vše prohlédnout v naleštěné a upravené formě. Vernisáž výstavy „Z deníku válečníka“ uvedla vedoucí muzea Tereza Kovaříková a představila nejprve Petra Čimburu, vedoucího skupiny historického šermu Burgmistři, jehož kolekce vystavených předmětů zahrnuje repliky antických zbraní, výbavu středověkých rytířů, zbraně renesanční i první palné zbraně. Jako druhý o exponátech ze své sbírky originálů povyprávěl příslušník aktivní zálohy nadporučík Evžen Petřík, který je učitelem na kroměřížském gymnáziu, je členem Československé obce legionářské - jednoty Kroměříž a předseda spolku Biskupští manové z Kroměříže. Soustřeďuje se na období novověké, od napoleonských válek až po zbraně obou válek světových a na své zajímavé kousky, které psaly dějiny je náležitě hrdý. Mezi exponáty tak naleznete například pistole, pušky zákopové nebo odstřelovací, samopaly, kulomety či uniformy. Posledním vystavujícím byl již zmíněný fotograf Michal Žíla, který návštěvníky uvedl do svých válečných příběhů. Celou expozici výstavy „Z deníku válečníka“ dotváří projekce videozáznamů z rekonstrukcí historických bitev a ještě je doplněna zábavnými aktivitami pro všechny věkové kategorie.

 

4. Přehlídka tanečních skupin

V tělocvičně 2. základní školy se uskutečnila u dětí i diváků oblíbená přehlídka tanečních i sportovních skupin v pódiových skladbách.

Pořadatelem Přehlídky tanečních skupin je od počátků jejího vzniku Dům dětí a mládeže Matýsek Napajedla, v čele s hlavní organizátorkou Magdou Vopatřilovou Škarkovou. Během programu, kterým provázela Hana Svobodová, se divákům představila sportovní a taneční seskupení v celkovém počtu cca 200 účinkujících nejen z Napajedel. Diváci tak mohli zhlédnout jednadvacet vystoupení, zaměřených převážně na sportovní tanec, nebo rytmické či silové choreografie pódiových skladeb. Vedle toho bylo možno vidět i tanec lidový nebo s pomůckami, které nejen dotvářely celistvost choreografií, ale také je jejich používání při sestavách známkou zručnosti tanečnic či sportovkyň. Novinkou zde bylo představení kroužku Parkour, který se hlavně u chlapců stává stále více populárním pro originalitu zdolávání překážek pomocí vlastní mrštnosti a síly. Publikum také během tanečních a sportovních výkonů zhlédlo plejádu různorodých kostýmů, dresů a krojů, které charakterizovaly dané skladby, jež mladí tanečníci předváděli. Přehlídka tanečních skupin v Napajedlích sice není soutěžní, ale pro mladé tanečníky a sportovce je neméně důležitou. Nejenže je pro nejmladší účastníky vůbec prvním větším vystoupením před publikem, nebo pro starší děti přípravou na soutěže či přehlídky, ale především rodičům ukazuje, že podobná vystoupení děti sbližují, činí je odvážnými, sebejistými a hlavně díky kolektivům se stejnými zájmy i aktivními.

 

5. Zahájení 61. ročníku DFN

Přicházející období jara v Napajedlích je už neodmyslitelně spojeno s divadlem. Nejinak tomu bylo 6. dubna, kdy byl zahájen již 61. ročník Divadelního festivalu.

Historie Divadelního festivalu ochotnických souborů v Napajedlích se začala psát již v roce 1957, kdy divadelní soubor Slavia chtěl porovnat své dovednosti s jinými soubory a začal připravovat festival. Ani ve snu tyto ochotníky nenapadlo, že se festival, jehož první ročník se uskutečnil v roce 1958, dočká 61. ročníku. Festival v Napajedlích je po Hronovu druhým nejstarším festivalem v republice a od prvopočátku se neobešel bez podpory města Napajedla. Proto i úvodní slova 61. ročníku patřila starostce města Ireně Brabcové. Napajedelský divadelní festival se již několik let koná pod záštitou hejtmana Zlínského kraje. Pořadatelem festivalu je Klub kultury Napajedla v čele s Kateřinou Barešovou, zástupkyní ředitelky a domácí Divadelní soubor Zdeňka Štěpánka. I letos festivalová komise pro diváky vybrala 6 soutěžních představení, které vedle diváckého hlasování hodnotí i odborná porota, jež zasedá ve složení Milena Marcilisová - herečka Městského divadla Zlín, Vanda Kavková - herečka HaDivadla v Brně, režisérka autorských inscenací a pedagožka na SVOŠ Umění Zlín a na třetím postu porotce se dle jejich časového vytížení střídají David Macháček s Martinem Hudcem. Oba jsou to herci Slováckého divadla v Uherském Hradišti. / Po divadelní stránce letošní ročník festival zahájil Divadelní soubor Zmatkaři. Patronem představení byla společnost Fatra. Ochotníci z Dobronína přivezli publiku drama Františka Sborníka „Skřivani už jen v Shakespearovi“. V režii Ladislava Valeše se na jevišti odvíjel dramatický příběh podle skutečné události, kdy autora zaujal příběh Julie Hruškové, která po 2. světové válce převáděla přes hranice československé občany do americké vojenské zóny v Rakousku. Diváci tak sledovali její lásku k americkému seržantovi, zradu od lidí, které znala, léčku STB i její další osud po propuštění z vězení. Celý příběh byl veden redaktorem, pátrajícím po jednom ztraceném dopisu. / Druhý den patřilo pódium kinosálu domácímu souboru Zdeňka Štěpánka, který publiku představil veselohru Dava Freemana „Dovolená s rizikem“. Manželé, kteří si vyjedou na dovolenou do zahraničí na motorce, podivný vrátný, kterému není moc dobře rozumět, ředitel hotelu s pocitem, že se musí všem zavděčit, anglický diplomat, z něhož se vyklube prodavač sušenek, jeho milující žena, jež za ním přijede na služební cestu a dáma s povoláním tanečnice v nočním podniku. Když se k tomu přidá rozpadající se hotel, místní slavnost a další zápletky, zůstávají diváci ve střehu až do konce, jak to vlastně dopadne. / Do konce festivalu uvidí diváci ještě 5 představení.

 

6. Předškoláci navštívili 2. ZŠ

Děti předškolního věku z Mateřské školy Napajedla navštívili 4. dubna družinu, tělocvičnu i třídy 2. základní školy.

Před zápisem do školy navštěvují předškoláci z mateřských škol své budoucí prostředí na základních školách. Tentokrát navštívili 2. základní školu a nejprve se usadili ve školní družině, kde jim děti prvního stupně předvedly, co všechno mohou zažít a jaké kroužky navštěvovat. Děti z Rytmíku jim předvedly taneční vystoupení, a to hned ve dvou kategoriích mladších a starších žáků. Kroužek flétniček předvedl veselé pískání s písničkou a dramatický kroužek jim zahrál pohádku Zvířátka a Loupežníci. Program v družině se předškolákům moc líbil a proto odměnili žáky školy potleskem. Odtud si také odnesli sladké motýlky, jako vzpomínku na tuto hravou návštěvu. / Další návštěva školy zavedla děti z mateřské školy do tělocvičny, kde už na ně čekala stanoviště s pohybovými úkoly. Mohly si tak vyzkoušet některá sportovní nářadí i další pomůcky, které u dětí otestují rovnováhu, postřeh, hbitost, rychlost a hlavně které pomáhají dětem prožívat radost z pohybu. / Posledním zastavením předškoláků byla návštěva tříd, kde si mohli sednout do lavic a vyzkoušet si hraní s písmenky a čísly, prohlédnout si učebnice, ze kterých se děti učí. Zaujaly je i pomůcky, které ve vyučování používají a jež slouží k hravému vzdělávání. Akce s návštěvou předškoláků ve škole slouží k prvnímu setkání dětí z mateřské školy s novým prostředím, ve kterém nejprve absolvují zápis do první třídy a pokud se rodiče rozhodnou umístit své dítě do této školy, stráví zde 9 let při základním vzdělávání.

 

7. Vzpomínka na Karla Kysilku /*12.12.1952 +10.4.2019/

Ve středu 10. dubna zemřel člen zastupitelstva města Napajedla, člen Muzejního spolku Napajedla, genealog a sběratel historie napajedelského panství pan Karel Kysilka. Obyvatelé města i lidé sdílející stejnou vášeň pro historii jej potkávali hlavně na jeho historických přednáškách, na genealogických kurzech a také na výstavách. V paměti návštěvníků zůstanou přednášky „Napajedelské hostince“, „Obraz Napajedel v 19. století“, „Základy genealogie“, „Tam za mořem je Amerika“, i jeho poslední přednáška „Osudy Napajedel v době Rottalů“. Podílel se také, díky svým přátelům z řad historiků a kartografů, na výstavách „Napajedla na mapách“, „Napajedla na pohlednicích“ a na výstavě věnované Tomáši Gariqu Masarykovi. K výstavě „Průmysl a řemesla v Napajedlích“ připravil doprovodné texty, které zpracoval ke knižnímu vydání. Kniha je ve fázi přípravy a po jejím vydání nám bude připomínat pečlivost, houževnatost a neúnavnost Karla Kysilky v bádání a jeho velkou lásku k historii města Napajedel a jeho okolí.

 

8. Zápis do 1. ZŠ Napajedla

1. základní škola v Napajedlích přivítala 11.dubna u zápisu do první třídy 31 dětí.

Tak jako každým rokem se rodiče s dětmi scházeli při zápisu do 1. třídy v čekacích třídách. K zápisu přišlo v letošním roce 31 dětí. O odklad požádali rodiče šesti dětí. Vedle dětí z Napajedel přišlo k zápisu po jednom dítěti z obcí Spytihněv, Babice, Komárov a Oldřichovice. Do první třídy na 1. základní školu nastoupí od září 25 prvňáčků. Na průběhu zápisu se podíleli všichni pedagogové školy včetně školní psycholožky a vychovatelek školní družiny. Dle slov ředitelky školy Dany Pospíšilové byla úroveň připravenosti dětí dobrá a v některých případech výborná. Což jsme měli možnost zachytit i na kameru, kdy jedna holčička vyjmenovávala barvičky a počítala i v angličtině. Pro učitele ale bylo při zápisu nejdůležitější, že naprostá většina dětí se do školy těší a rodiče je v tom podporují. Zápisu předcházel Den otevřených dveří, který některým rodičům předškolních dětí, po seznámení se s prostředím školy a vyučujícími, pomohl rozhodnout se a přihlásit své dítě právě na 1. základní školu. Celkem si školu přišlo prohlédnout kolem 50 návštěvníků.

 

9. Zápis do 2. ZŠ Napajedla

Ve třídách 2. základní školy se učitelé 11. dubna věnovali dětem, které jejich zákonní zástupci přivedli k zápisu do 1. tříd.

Děti s rodiči se 11. dubna vydaly do 2. základní školy, aby se zapsaly do 1. třídy a také se podívaly, co je na základní škole čeká, až budou těmi pravými školáky. Možnost podívat se do školy ještě před samotným zápisem využilo při Dnu otevřených dveří hned 115 návštěvníků. V den zápisu už děti čekala nejprve registrace na školní chodbě, kde si budoucí žáčci krátili čas hraním na koberci nebo u stolečku malovali či vykreslovali. V přípravné třídě rodiče vyplnili dotazník a děti poprvé zasedly do školních lavic. Učitelé během vlastního zápisu sledovali, jak děti komunikují, jakou mají slovní zásobu a výslovnost. Dále u dětí pozorovali soustředěnost při řešení zadaných úkolů, jak drží tužku a jaká je úroveň jejich rozumových schopností. Spousta budoucích žáčků se do školy těšila a spousta jich uměla mnohem víc, než od nich paní učitelky čekaly, za což dostali spoustu dárků, pomůcek do školy a sladkosti. K zápisu přišlo na 2. základní školu 52 dětí. Vedle dětí z Napajedel se k zápisu dostavily i děti z obcí Otrokovice, Spytihněv, Březnice, dvě z Topolné a tři z Komárova. Z celkového počtu budoucích prvňáčků požádali u 8 dětí rodiče o odklad. V příštím školním roce tak 2. základní školu bude navštěvovat 44 prvňáčků.

 

10. Velikonoční řemesla v DDM Matýsek

Dům dětí a mládeže Matýsek Napajedla připravil před velikonočními svátky tradiční akci v podobě velikonočních řemesel.

Při velikonočních řemeslech, které v Domě dětí a mládeže Matýsek probíhaly od 15. do 17. dubna, mohly desítky malých i velkých návštěvníků zhlédnout klasické kraslice nebo perníková, papírová, keramická a z mnoha dalších přírodních i umělých materiálů vyrobená vajíčka či celé velikonoční a jarní kompozice, dekorace a zátiší. Na pověšení na dveře či stěnu, na položení třeba i na sváteční stůl nebo pro dozdobení váz, či jako zajímavý a netradiční dárek pro šlaháče, chlapce, co přijdou omladit děvčata šlehnutím tataru, proutku nebo třeba i jalovce. Součástí těchto řemesel v Domě dětí a mládeže Matýsek byly i kurzy. Pro chlapce zde probíhal kurz tradičního pletení tatarů z osmi vrbových proutků. Chlapci tak zjistili, že proutky musí být všechny stejně silné a dlouhé a že hodně záleží na pružnosti jednotlivých proutků. Pro děvčata pak byla připravena ukázka výroby jarní a velikonoční dekorace se zeleným osením a kurz pečení klasického velikonočního pečiva, takzvaných Jidášů. A to od zadělání těsta a seznámení se s přísadami, přes tvoření tvarů, symbolizujících provaz, na kterém se Jidáš oběsil, až po samotné pečení. Děti se aktivně zapojily do všech aktivit a přenesly se tak do doby, kdy lidé při společné práci i odpočinku měli k sobě blíž.

 

11. Zakončení 61. ročníku DFN

Pět ochotnických souborů si z jubilejního šedesátého festivalu odnášelo 9 cen od poroty a cenu diváků.

Divadelní festival ochotnických souborů v Napajedlích se za svých 61 let trvání, stal nadregionální akcí, na kterou se hlásí soubory z různých koutů republiky. Důkazem toho je i letošní zastoupení divadelních souborů z Dobronína, Holešova, Halenkovic, Rájce-Jestřebí, Kašavy a Brna. 8. dubna přivezl Divadelní spolek D6K Holešov vrcholné dílo českého realismu, které dodnes přináší živé zpracování obrazů ze života moravské vesnice konce 19. století. Drama „Její pastorkyňa“ režíroval Konrád Polel. / 9. dubna přivítal kinosál v Napajedlích Divadlo Haleny z Halenkovic, které přivezlo komedii o tom, jak dostat neúspěšného, ale sebevědomého milence a stejně sebevědomou, ale přihlouplou milenku z bytu. Komedii „Dva na kanapi“ režírovala Marcela Palůchová. / 10. dubna přivezl Divadelní spolek Rájec-Jestřebí hořkou komedii s aktuálním námětem stárnutí a nelehkým údělem stárnutí se zraněnou duší. Hru „Jednou hole, jednou nože“ režírovala Iva Šimková. / 11. dubna zhlédlo festivalové publikum v podání Ochotnického spolku Kašava frašku plnou humorných záměn a zvratů s nečekaným závěrem. Komedii „A je to v pytli!“ režírovala Marcela Krupíková. / Závěr festivalu 12. dubna patřil již nesoutěžnímu představení „Dva“ v podání Divadelního souboru Amadis Brno s plejádou humorných, dramatických i téměř tragických scének odehrávajících se v hospodském prostředí. Každé představení mělo také svého patrona z řad místních firem nebo zástupců okolních obcí. Diváci a ani členové odborné poroty neměli jednoduchý úkol vybrat a ocenit jednotlivé či společné výkony. Odborná porota nakonec udělila 9 cen a to: Cenu za vedlejší ženský herecký výkon Aleně Směšné za roli stařenky Buryjovky v inscenaci „Její pastorkyňa“ Divadelního spolku D6K Holešov, Cenu za vedlejší mužský herecký výkon Vítu Gabrhelíkovi za roli Roberta v inscenaci „Dva na kanapi“ Divadelního spolku Haleny, Cenu za hlavní ženský herecký výkon Tereze Fialové za roli Jí a Julie v inscenaci „Skřivani už jen v Shakespearovi“ Divadelního souboru Zmatkaři Dobronín, Cenu za hlavní ženský herecký výkon Haně Kuběnové za roli Almut Blockové v inscenaci „Jednou hole, jednou na nože“ Divadelního spolku Rájec – Jestřebí, Cenu za hlavní mužský herecký výkon Zbyňku Holáskovi za roli Bernarda v inscenaci Dva na kanapi Divadelního spolku Haleny, Cenu za výtvarné a scénografické řešení Divadelnímu spolku D6K Holešov v inscenaci „Její pastorkyňa“, Cenu za dramaturgický objev Divadelnímu spolku Rájec – Jestřebí a Cenu poroty Divadelnímu souboru Zdeňka Štěpánka za profesionální organizaci Divadelního festivalu ochotnických souborů. Hlavní cenu poroty získala hra „Dva na kanapi“ Divadla Haleny v režii Marcely Palúchové. Cenu diváků s počtem hlasů 4,7171 tisícin získal Divadelní soubor Zdeňka Štěpánka Napajedla za inscenaci „Dovolená s rizikem“. Cenu z rukou starostky města Ireny Brabcové přebírala za celý domácí soubor Miroslava Havalová. Divadelní festival ochotnických souborů už po 61. pořádal Klub kultury Napajedla ve spolupráci s Divadelním souborem Zdeňka Štěpánka, za podpory města Napajedla a Zlínského kraje. Záštitu nad festivalem převzal hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek. Závěrečných slov se ujala zástupkyně ředitelky Klubu kultury Kateřina Barešová, která festival zhodnotila, poděkovala všem zúčastněným včetně diváků, bez kterých by se festival nedal pořádat a 61. ročník Divadelního festivalu ochotnických souborů v Napajedlích oficiálně zakončila.


Nahoru Přesunout se na začátek stránky

© 2019 Městský úřad Napajedla Prohlášení o přístupnosti Osobní údaje a GDPR
Realizace rotate Rotate