Události v Napajedlích z konce roku 2018

Sobota, 05.01.2019

  1. Sváteční koncert

  2. Vánoční koledování 1. ZŠ

  3. Betlémské světlo

  4. Vánoční koncertík DDM Matýsek

  5. Živý Betlém

  6. Silvestrovský ohňostroj

     

 

1. Sváteční koncert

27. prosince se v klášterní kapli uskutečnil Sváteční koncert souboru Czech Ensemble Baroque, který publiku nabídl prožít barokní Vánoce.

Tradiční sváteční koncert v klášterní kapli se i letos uskutečnil pod záštitou města Napajedla a Klubu kultury Napajedla. Účinkujícím byl tentokrát soubor Czech Ensemble Baroque, zabývající se stylovou interpretací děl starších slohových období v autentické interpretaci na dobové nástroje. Soubor založil v roce 1998 Roman Válek, který je současně i šéfdirigentem tělesa, skládajícího se ze tří složek: orchestru, vokálního ansámblu a sólistů. Členy Czech Ensemble Baroque jsou profesionální instrumentalisté a zpěváci z České republiky, Slovenska, Maďarska, Polska a Německa. Dramaturgii tělesa tvoří kantáty, opery, koncerty a symfonie převážně z období baroka a klasicismu. Od září roku 2012 soubor realizuje svůj vlastní velký abonentní cyklus staré hudby s názvem BACHA NA MOZARTA!, který představuje barokní díla i jejich autory a je prvním projektem svého druhu na Moravě. Originálním počinem Czech Ensemble Baroque je propojení barokních nástrojů šlechty s lidovým cimbálem, který dodává skladbám jedinečný zvuk. V programu, který moderovali v rolích Bacha a Mozarta herci Městského divadla Zlín – Luděk Randár a Radovan Král, zazněly skladby Adama Václava Michny z Otradovic, Jana Josefa Božana, Václava Karla Holana Rovenského i zahraničních barokních autorů.

 

2. Vánoční koledování 1. ZŠ

18. prosince uspořádala 1. základní škola tradiční Vánoční koledování na nádvoří školy.

Každoročně Koledování žáků 1. základní školy přiláká desítky diváků, a nebývají to jen rodinní příslušníci. Celý program i letos zahájila ředitelka školy Dana Pospíšilová. Sváteční atmosféra vládla v celém programu, kde nechyběly říkanky, písničky či tanečky o sněhulácích, zimě a sněhu, andělech, čertech a dalších i pohádkových postavách, patřících k době předvánoční a vánoční. Celý program si se svými učitelkami připravili žáci prvního stupně a svá vystoupení si náležitě užívali. Závěr programu patřil věčně živému příběhu z Betléma o narození Ježíška, s návštěvou pastýřů, i jeho pozdravení od tří králů z dalekých zemí. Zimní a vánoční písně a poezii pak předvedli i sólisté spolu s průvodci programem. Tradičně se tak nádvoří 1. základní školy stalo místem setkání s přípravou na vánoční svátky a na příchod nového roku.

 

3. Betlémské světlo

23. prosince se napajedelští skauti připojili ke stovkám svých kolegů a rozdávali lidem Betlémské světlo.

V roce 2018 proběhla již třicátá cesta skautů s Betlémským světlem, která začíná svou pouť v bazilice Božího narození v Betlémě. Většinou bývá Betlémské světlo letecky přepraveno do Vídně, odkud se díky skautským oddílům šíří po železnici do celé Evropy a dále letecky do celého světa. V roce 1988 přišel s myšlenkou rozsáhlé distribuce betlémského světla skautský vůdce Herbert Grünwald, který byl inspirován myšlenkou mírového světla, se kterou v roce 1986 přišla rakouská umělkyně Ada Brandstetterová. Při tomto kulatém výročí se tedy předávání světla uskutečnilo v Linci, kde celá novodobá tradice začala vysláním jednoho tělesně postiženého dítěte letadlem do Betléma, aby zapálilo svíci v betlémské bazilice a letadlem jej přivezlo zpět do Lince. Česká výprava, kterou v letošním roce tvořili skauti z Českých Budějovic a z Plzně tedy vyzvedli Betlémské světlo 15. prosince v Linské katedrále Neposkvrněného Početí Panny Marie. Napajedelští skauti si pro Betlémské světlo přijeli do Otrokovic, kam bylo přivezeno skauty z Brna. V Napajedlích si pro světlo z Betléma, které ve většině domácností udržují až do nového roku, přicházely desítky lidí.

 

4. Vánoční koncertík DDM Matýsek

Už tradicí se v předvánočním čase stal Vánoční koncertík Domu dětí a mládeže Matýsek Napajedla, při kterém publikum shlédlo na 18 vystoupení.

Letošní ročník Vánočního koncertíku, který každoročně pořádá Dům dětí a mládeže Matýsek Napajedla, zahájily 13. prosince kapely starších a mladších dětí se svými sólisty. V bohatém programu se publiku postupně představily děti z pěveckých kroužků Šrumeček, Šrumec z Napajedel, Pohořelic a Babic a Šrumec výběr. Z tanečních kroužků to pak byl Orient pro mladší a starší dívky, Fitdensík, či Tanečky Pohořelice nebo Mažoretky pro mladší a starší dívky. Hudební čísla představily kroužky Flétna a Kytarák, dramatickou vsuvku si připravilo HaJeviště Halenkovice a sportovní aktivitu představil Magnatik, Jogísek či Švihadla. Během odpoledne, kdy na jevišti probíhal pestrý vánoční program, si návštěvníci mohli pochutnat na občerstvení z kuchyně kroužku „Veselá vařečka“. Závěr Vánočního koncertíku, který je vždy přehlídkou desítek dětí, navštěvujících nejeden kroužek Domu dětí a mládeže Matýsek Napajedla, patřil společnému zpívání koled.

 

5. Živý Betlém

Na letošním Živém betlému v Napajedlích se podílely na dvě desítky dětí ze sdružení SAM a napajedelské farnosti.

Vánoční příběh o narození Ježíška v Betlémě znají snad všechny děti i dospělí, co mají rádi Vánoce a vedle ozdobeného vánočního stromu si staví i figurkový betlém. Sdružení aktivní mládeže (SAM) Napajedla tento příběh letos uchopil tradičním způsobem, kdy texty mladých aktérů byly poskládány z lidových vánočních koled. Celý příběh byl proložen koledami a vánočními písněmi v podání schóličky z Napajedel a hudebních hostů z farnosti Spytihněv. V příběhu o putování svaté rodiny do Betléma a zvěstování narození Ježíška pastýřům od andělů, nechyběl ani příchod tří králů se svými vzácnými dary. Živý betlém v Napajedlích se konal 29. prosince na kostelních schodech a svatou rodinu letos představovali manželé Holečkovi se synem Jeníkem. Atrakcí hlavně pro děti byla ohrádka s živými zvířaty, která dokreslila atmosféru Živého Betléma a jeho příběhu.

 

6. Silvestrovský ohňostroj

Ani město Napajedla nezůstalo na Silvestrovskou noc bez ohňostroje a stovky barevných jisker rozzářily nejen náměstí.

31. prosince se k celosvětovému vítání nového roku připojili i obyvatelé Napajedel s desítkami pyrotechnických vychytávek pro odpálení barevných jisker ohňostroje. Ohňostroje byly odpalovány již ve staré Číně a měly původně sloužit k zahánění zlých duchů. Proto k němu patří i charakteristický rámus, který může dosáhnout hodnot až 190 decibelů. Oslavy Silvestra v Napajedlích se obešly bez zranění a místní hasiči vyjížděli jen k požáru odpadkového koše.

 


Nahoru Přesunout se na začátek stránky

© 2019 Městský úřad Napajedla Prohlášení o přístupnosti Osobní údaje a GDPR
Realizace rotate Rotate