Jak jsme hospodařili s odpady v r. 2021
Jak jsme hospodařili s odpady v roce 2021
1. ledna 2021 vstoupila v platnost nová odpadová legislativa, která dosavadní systém nakládání s odpady upravuje na přímo použitelné předpisy Evropské unie.
Nová legislativa nám ještě v roce 2021 umožnila v rámci překlenovacího období řešit odpadovou problematiku dle dříve platné legislativy. To se dotklo systému úhrad za shromažďování, sběr a další nakládání s komunálním odpadem z domácností, dále systému sběru odpadů ve sběrném dvoře a v neposlední řadě i plateb za uložení odpadů na řízenou skládku. Od 1. ledna 2022 však již v našem městě nakládáme s odpady striktně dle nové legislativy. Změny, které se přímo dotýkají našich občanů v této oblasti, již byly uvedeny v prosincovém čísle NN v roce 2021 s upřesněním v lednovém čísle NN v roce 2022.
A co vlastně odpadové hospodářství města zahrnuje?
V prvé řadě je to svoz komunálního odpadu od rodinných a bytových domů. Dále je to provoz sběrného dvora v ulici Lány a komunitní kompostárny U Pahrbku. Patří zde ale také každodenní vývoz odpadkových košů ve městě, likvidace černých skládek, úklid vánočních stromků, úklid nevhodně uloženého odpadu nedisciplinovanými občany a také čištění, opravy a označování přistavovaných nádob na tříděné složky odpadů. Na těchto aktivitách se podílí všichni občané města.
Aby si každý z nás mohl udělat širší obrázek o tom, jak jsme hospodařili s odpady v roce 2021, uvádíme celkový přehled nakládání s odpady v našem městě.
Příjmy za tříděné odpady:
EKO – KOM a.s. 1 189 015,50 Kč
TextilEco 9 000,00 Kč
ELEKTROWIN a.s. 35 312,30 Kč
ASEKOL a.s. 2 572,00 Kč
Příjmy za směsný komunální odpad z domácností:
Úhrady od občanů v rod. domech 1 436 623,00 Kč
Úhrady od občanů v bytových domech 1 691 104,00 Kč
Za zpoplatněné uložení odpadu ve sběr. dvoře 94 020,00 Kč
Příjmy celkem: 4 455 074,80 Kč
Výdaje celkem:
Nájem kontejnerů na tříděné složky 78 988,80 Kč
Nákup vanových kontejnerů na tříděné složky 186 945,00 Kč
Nákup tašek na tříděné odpady 119 656,90 Kč
Likvidace nebezpečných odpadů 86 969,96 Kč
Odvoz tříděných složek 511 471,18 Kč
Uložení směsi betonu, cihel apod. 90 912,62 Kč
Odvoz kom. odpadu z domácností 1 242 515,40 Kč
Uložení kom. odpadu na skládku 1 648 220,20 Kč
Odvoz dřeva k recyklaci 207 831,42 Kč
Odměna za výběr úhrad pro BD TRÁVNÍKY 16 177,22 Kč
Provoz kom. kompostárny 1 416 165,54 Kč
Provoz sběrného dvora, úklid města 1 560 839,97 Kč
Za odpadové hlášení do systému ISPOP 1 600,00 Kč
Výdaje celkem: 7 168 294,21 Kč
Z uvedených údajů tedy vyplývá, že město dotovalo odpadové hospodářství v roce 2021 částkou 2 713 219,41 Kč.
Napajedelští občané v roce 2021 vyprodukovali celkem 1454,13 t směsného komunálního odpadu, který byl uložen na řízenou skládku Moravské skládkové společnosti a.s. Otrokovice – Kvítkovice. Za rok 2021 nasbírali zhruba 205 t papíru, 105 t směsného skla, 107,5 t plastu, 0,5 t nápojových kartonů, 83 t odpadního dřeva. Všechny tyto vytříděné složky prošly třídící linkou Technických služeb Otrokovice s.r.o. a byly předány k dalšímu využití (sklo putuje do skláren, papír do papíren, nápojové kartony na výrobu stavebních desek, vhodný plast se po slisování předává k dalšímu využití jako např. k výrobě fleecových oděvů, další odpadní plast je energeticky využitý např. v cementárnách, dřevo ze starého nábytku je využito v nábytkářském průmyslu k výrobě dřevotřískových desek). Mimo výše uvedené odpady odevzdali naši občané v místní sběrně 212,813 t železa, které je dále zpracováváno v hutním průmyslu, a do speciálních kontejnerů společnosti TextilEco 15,083 t nepotřebného šatstva a textilu, který je po vytřídění nabízen ve vybrané síti prodejen secondhand, k charitativní činnosti, a v neposlední řadě v průmyslu k čištění strojů.
K ukládání nebezpečných odpadů, velkoobjemových odpadů, ale i vysloužilých elektrospotřebičů slouží sběrný dvůr v areálu Služeb města Napajedla v ulici Lány.
Odpad ze zeleně je již několik let průběžně zpracováván na naší komunitní kompostárně a vyrobený zelený kompost je pak dále využíván k rekultivacím ploch městské zeleně. V roce 2021 bylo v komunitní kompostárně zpracováno celkem 761 t biologického odpadu ze zeleně a vyrobeno 230 t zeleného kompostu.
Město Napajedla má systém odpadového hospodářství vypracován na poměrně slušné úrovni dostupný všem občanům. Přesto se ale ještě stále objevují jedinci, kteří píli většiny uvědomělých občanů podkopávají svým absolutně nepochopitelným jednáním, jakým je například odkládání odpadů ve volné přírodě, mimo odpadové nádoby, v zeleni města, v silničních příkopech. Takto odložené odpady musí „někdo uklidit“, a to za „něčí peníze“. Je to nejen práce navíc pro pracovníky Služeb města Napajedla, ale hlavně to zaplatíme my všichni, a to právě místním poplatkem za komunální odpad. Paradoxem je, že se ve většině případů jedná o odpady, které mohou občané odložit zdarma ve sběrném dvoře nebo v hnízdech sběrných nádob na tříděné složky.
Zavedením nového místního poplatku za odkládání komunálního odpadu z nemovité věci se poněkud upravily i provozní podmínky ve sběrném dvoře. Od ledna 2022 se již za odkládání odpadů ve sběrném dvoře v ulici Lány neplatí žádný poplatek. Nově ale také platí, že občané nemohou do sběrného dvora ukládat směsný komunální odpad. Ten patří po vytřídění všech složek do sběrných nádob u jednotlivých nemovitostí (popelnice a kontejnery u BD). I nadále platí, že služby ve sběrném dvoře jsou určeny výhradně občanům našeho města, nikoliv podnikatelům či občanům jiných obcí.
Pokud porovnáme množství vytříděných složek odpadů na jednoho občana našeho města za rok 2021 s republikovým průměrem, nejsou naše výsledky tak strašné. Rezervy máme hlavně ale u směsného komunálního odpadu, kdy je republikový průměr 195,6 kg na občana a rok, a u našeho města to dělá 204,5 kg na občana a rok. Snížením objemu směsného komunálního odpadu se budeme muset zabývat důrazněji, jelikož požadavky dané novou legislativou jsou stanoveny nekompromisně pro všechny. V této souvislosti se budeme muset všichni zamyslet nad vznikem vlastní produkce odpadů a hlavně nad jejím předcházením. Odpady produkujeme prakticky denně a každý den máme možnost vytvořit jich méně. Přemýšlejme:
- Kompostujeme na své vlastní zahradě?
- Musíme odebírat nepřeberné množství reklamních letáků?
- Neplýtváme příliš potravinami?
- Potřebujeme nakupovat zboží zabalené v několika obalech?
- Musíme pít vodu z PET lahví a ne z kohoutku?
- Pokud mi něco již neslouží a chci se toho zbavit jako odpadu, neposlouží to ještě někomu jinému?
- Odhazuji do koše opravdu jen komunální odpad, který mi zbyl po vytřídění?
Bylo by krásné, kdybychom v příštím roce mohli konstatovat, že se nám rapidně snížilo množství odpadů uložených na skládce a minimalizovalo se také množství vytříděných složek papíru, plastu, skla, nápojových kartonů… Ale to je v současné době asi stále jenom vize…
Stále ale platí přímá úměra, že čím více bude směsného komunálního odpadu uloženo na skládku, tím více město zaplatí (a město to jsme my všichni občané) na poplatku za uložení na skládce. Tím se rovněž navýší místní poplatek za odkládání komunálního odpadu z nemovitých věcí.
Jediná cesta pro udržitelný rozvoj je tedy v prvé řadě předcházení vzniku odpadů a ve druhé řadě jejich důsledné třídění a předávání k následné recyklaci.